همراه ما در تلگرام!

دعوت ما را جهت عضویت در تلگرام بپذیرید!

x

مهره سازان باستان، آماده سازی و ساختن انواع مهره از سنگ های لاجورد و عقیق، چوب و یا گل و سفال برای مراسم تدفین برعهده داشتند.

سجادزاده، سرپرست گروه باستان شناسی

جواهرات محبوب ایرانیان باستان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جواهرسازی صنعتی بود که پنج هزار سال قبل ایرانی های باستان به آن علاقه داشتند و بعنوان یک شغل پرطرفدار سراغش می رفتند. وقتی هنوز دوره تمدن برنز بود و ساکنان شهر سوخته از متمدن ترین مردم چهان به شمار می رفتند، باستان شناسان در کاوش شهر سوخته مهره های زیادی پیدا کردند که از سنگ های لاجورد، عقیق، مرمر، فیروزه و دیگر سنگهای گرانبها و نیمه گرانبها ساخته شده بودند. سنگ هایی که تعداد زیاد آن از گورستان شهر به دست آمد و نشان داد ایرانیان باستان در پنج هزار سال پیش به جواهرسازی علاقه داشته اند. صنعتگران این شهر از طلا و سنگ های گرانبها مهراه های بسیار ظریف و شکیل میساختند که استفاده تزیینی داشته باشد

مطالعه و آزمایش های انجام شده گروه باستان شناسی بیانگر اینست که یکی از مشاغل ساکنان شهر سوخته در دوران رونق و شکوفایی مهره سازی و جواهرسازی بوده و مردم این شهر چون جوامع دیگر به زیبایی و آراستگی ظاهر و باطن توجه داشتند و خود را با جواهرات مزین میکردند.

و اما ایرانیان چه جواهری را بیشتر می پسندیدند؟

بیشتر اشیا پیداش شده در شهر سوخته با سنگ های وارداتی نیمه بهادار مانند لاجورد، عقیق و فیروزه که از معادن دور دست به این شهر وارد میشده، ساخته شده است. سنگهای لاجورد  وارداتی که توسط صنعتگران وارد این شهر قدیمی شده به بلوک تراش داده و به سرزمین های آن سوی خلیج فارس صادر می شد. صنعتپران شهر سوخته قلوه سنگ های عقیق را از بستر رودخانه پیدا میکردند و مهره های ساییده شده به شکل های کروی و دیسک تبدیل میکردند. گردنبندهای یافت شده از ترکیب چند سنگ با رنگ های مختلف ساخته شدهو عموما از سنگ های لاجورد، فیروزه و عقیق بوده است.

 

درباره گالری هومن

گالری جواهرات هومن فعالیت خود را در سال 1338 در صنعت تولید و فروش جواهرات ارزنده آغاز و طی 20 سال اخیر تحت مدیریت دکتر زنگنه در قامت بزرگترین تولیدکننده، برترین طراح و بزرگترین برگزارکننده نمایشگاه طلا و جواهرات در سطح کشور فعالیت نموده است. این مجموعه تنها نماینده رسمی پرنسس دایموند، یکی از زیر شاخه های هلدینگ فناوران زرین است.