همراه ما در تلگرام!

دعوت ما را جهت عضویت در تلگرام بپذیرید!

x

Previous Next

درباره الماس و برلیان بیشتر بدانید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

الماس

ریشه واژه الماس واژه یونانی Adamas به معنی "تسخیرناپذیر" است. الماس یکی از گرانبهاترین سنگهای روی زمین است که از فراوان ترین عنصر یعنی کربن ساخته شده و سخت ترین ماده را تشکیل میدهد. بلورهای الماس از چهل و پنج میلیون سال پیش در اعماق زمین بر اثر آتشفشان ها در فشار بسیار بالا و درجه حرارت زیاد از کربن خالص تشکیل شده اند. الماس های سفید روشن، قهوه ای مایل به زرد، نارنجی روشن و سیاه دیده می شود از معادن آفریقای جنوبی، هند، برزیل، روسیه و استرالیا استخراج می شود.

الماس را به دلیل درخشش و تلالو بسیار زیاد در قر های گذشته برای تزیین مجسمه ها استفاده می کردند؛ دربار این سنگ زیبا افسانه و داستان های بسیاری ساخته اند.

 

خواص درمانی سنگ الماس:

باعث تقویت انرژیهای درونی فرد می شود، تردید و دودلی یا بی ثباتی در مردان را از بین میبرد. هرچه کیفیت این الماس بهتر باشد اثر آن بیشتر می شود. الماس باعث تحرک و شادابی شخص می شود و عزت نفس او را افزایش می دهد. این سنگ نشانه ماههای مرداد، دی و فروردین است.

الماس روی تمام سیستم بد تاثیر میگذارد و از بوجود آمدن سنگ کلیه، کیسه صفرا و مثانه جلوگیری میکند. همچنین روی دستگاه گوارش اثر مطلوبی دارد و اعصاب و مغز را شارژ میکند. در رفع مسمومیت، تقویت چشم، تسکین نقرس و مصونیت بدن تاثیر بسزایی دارد. الماس ما را از اشتباهاتی که می کنیم آگاه میکند و غرور،  خود خواهی  و حسادت را تعدیل میکند.

برای خواص درمانی بهتر ست الماس نتراشیده استفاده شود و پس از هر بار مصرف آن را زیر آب شسته و زمان کوتاهی در زیر نور خورشید قرار داد.

خواص متمایز:

الماس در بین جامدات، در دمای 25 درجه بالاترین رسانایی گرمایی را دارد و هدایت گرمایی آن پنج برابر مس است. این سنگ ماده ی نوری بسیار ایده آلی است که توانایی انتقال طیف نوری فروسرخ تا فرابنفش را دارد. شکست الکتریکی آن بطور متوسط 50 برابر نیمه رساناهای متداول است. همچنین در برابر تابش نوترونی به شدت مقاوم، سخت ترین ماده شناخته شده است.

چرا الماس به این حد درخشان است؟

الماس فشرده ترین ماده جهان است که تاکنون شناخته شده و ضریب شکست آن 2/21 است، یعنی سرعت نور در آن کمتر از نصف سرعت معمولی خود می شود. اما همین فشردگی است که باعث درخشندگی بی نظیر آن میشود.

برلیان، الماس تراش خورده:

الماسی که از معدن خارج می شود سطحی ناهموار و خشن دارد. برای تبدیل شده به یک یا چند جواهر با ارزشش برش و برای سیقل دادن سطح آنرا میتراشند.

چهار تکنیک برای تراش الماس وجود دارد:

1- شکافتن: برای جد کردن ناخالصی ها و ناهماهنگی های موجود در الماس، سنگ الماس زبر روی یک سطح صاف و مناسب بتونی قرار میگیرد. سپس با استفاده از لیزر یا لماس دیگر، یک شیار تیز دورن الماس ایجاد میشود. این شیار روی ضعیف ترین صفحات مولکولی بلور، یعنی جهت هایی که پیوند میان اتمها ضعیف باشد ایجاد می شود. پس از آن یک تیغه فولادی در شیار قرار داده میشود و با یک ضربه سریع و محکم سنگ را به دو بخش تقسیم میکنند.

 

2- اره کردن: برخی اوقات که الماس باید در راستای یک صفحه ترک یا بریدگی شکافته شود، از یک تیغه فسفر- برنز که با سرعت 15 هزار دور در دقیقه می چرخد استفاده میشود. اخیرا از لیزر بجای این تکنیک بهره میبرند. زیرا دقت خاصی در نحوه بریدن دارد.

 

3- ایجاد کمربند: مرحله بعدی، مشخص کردن کمربند، تاج و خیمه درشکل الماس است. در این مرحله دو الماس استفاده می شود که یکی به یک چرخ تراش کوچک ثابت شده است و دیگری به چوب چسبیده و در دست تراشکار نگه داشته می شود و یا در سمت دیگر بسته می شود. این دو با همدیگر تماس پیدا می کنند و قسمت های تیز سنگ گرد می شوند. به نوعی برای سنگ تراش نخورده سطوح خاص با توجه به نوع تراش ایجاد میکنند.

 

4- صیقل دادن: در این مرحله الماس کل نهایی خود را میگیرد. الماس را بروی چرخ گردان قرار می دهند. این چرخ پوشیده شده از پودر الماس است، زیرا فقط با الماس میتوان سطح سخت الماس را صیقل داد و پس از چند مرتبه برخورد رفته رفته صاف میشود.

 

معیارهای ارزشی برلیان:

زیبایی برلیان با معیارهای مختلفی مورد قضاوت قرار میگیرد. بسیاری از الماس ها هرگز به ویترین جواهر فروشی نمیرسد و معمولا برای مصارف صنعتی بکار میرود.

- نوع برش و تراش(CUT):

اینکه الماس در چه کشوری تراش داده شده(که تخصص و تجربه فوق العاده میخواهد برای تشخیص) و اما مهمترین نوع و شکل برشی که محبوبیت و تفاوت قیمت ایجاد میکند به شرح زیر است:

 تمام تراش(Full Cut)، تراش پرنسس (Princess)، مارکیز(Marquise)،تراش بیضی(Oval)،اشک(Pear)، تراش کوشن(Cushion)، تراش زمردی(Emerald)، باگت(Baguette)

 

- پاکی و خلوص(CLARITY):

میزان شفافیت الماس و بدون لکه یا ترک(Inclusion) بودن برلیان است که ترتیب آن بصورت: FL(بسیار پاک و نادر، از هر 5000 تا 1 عدد)، IF، VVS1،VVS2،VS1،VS2،SI1،SI2،I1-2-3

 

- رنگ(COLOUR):

مقیاس رنگ که نعیین کننده قیمت هم هست از D تا Z متغیر است.

 

- وزن(CARAT):

قیراط واحد وزن الماس و برلیان است که هر 5 قیراط حدود 1 گرم ست.

 

درباره گالری هومن

گالری جواهرات هومن فعالیت خود را در سال 1338 در صنعت تولید و فروش جواهرات ارزنده آغاز و طی 20 سال اخیر تحت مدیریت دکتر زنگنه در قامت بزرگترین تولیدکننده، برترین طراح و بزرگترین برگزارکننده نمایشگاه طلا و جواهرات در سطح کشور فعالیت نموده است. این مجموعه تنها نماینده رسمی پرنسس دایموند، یکی از زیر شاخه های هلدینگ فناوران زرین است.